Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 118-00111 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 118-00111 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
118-00111
| Part No | 118-00111 |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Description | OS SERRATED TIE 7.9"L 50LB BLACK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
|---|---|
| Tensile Strength: | 50 lbs (22.68 kg) |
| Packaging: | 1000 per Pkg |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Standard, Locking Black 1.97" (50.00mm) 0.181" (4.60mm) 50 lbs (22.68 kg) 0.656' (200.00mm, 7.87") |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Bundle Diameter: | 1.97" (50.00mm) |
| Length - Approximate: | 7.75" |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Black |
| Wire/Cable Tie Type: | Standard, Locking |
| Series: | - |
| Width: | 0.181" (4.60mm) |
| Other Names: | 1436-1440 T50ROS |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Length - Actual: | 0.656' (200.00mm, 7.87") |
| Features: | Heat Stabilized |
Introduce
We can supply 118-00111 , send us a request quote to request 118-00111 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 118-00111.The price and lead time for 118-00111 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 118-00111.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







