Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 118-00032 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 118-00032 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
118-00032
| Part No | 118-00032 |
|---|---|
| Manufacturer | HellermannTyton |
| Description | PEEK TIE 5.7"L 52LB BEIGE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
|---|---|
| Tensile Strength: | 52 lbs (23.59 kg) |
| Packaging: | 100 per Pkg |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Standard, Locking Beige 1.38" (35.00mm) 0.134" (3.40mm) 52 lbs (23.59 kg) 0.476' (145.00mm, 5.71") |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Bundle Diameter: | 1.38" (35.00mm) |
| Length - Approximate: | 5.75" |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Beige |
| Wire/Cable Tie Type: | Standard, Locking |
| Series: | - |
| Width: | 0.134" (3.40mm) |
| Other Names: | 1436-1410 PT2A |
| Material: | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Length - Actual: | 0.476' (145.00mm, 5.71") |
| Features: | High Temperature |
Introduce
We can supply 118-00032 , send us a request quote to request 118-00032 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 118-00032.The price and lead time for 118-00032 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 118-00032.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







