Buy 105MWR050K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
105MWR050K
Part No 105MWR050K
Manufacturer Illinois Capacitor
Description CAP FILM 1UF 10% 50VDC AXIAL
Data sheet
ESR (Equivalent Series Resistance):1.768 Ohms
Applications:General Purpose
Tolerance:±10%
Package / Case:Axial
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 30V 50V Polyester, Metallized Axial
Termination:PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:23 Weeks
Height - Seated (Max):-
Ratings:-
Email:info@shengyuic.com
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.295" Dia x 0.453" L (7.50mm x 11.50mm)
Series:MWR
Voltage Rating - DC:50V
Other Names:105MWR050K-ND 1572-1273
Capacitance:1µF
Voltage Rating - AC:30V
Features:Low ESR
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C