Buy 105MSR250K with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
105MSR250K
Part No 105MSR250K
Manufacturer Illinois Capacitor
Description CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Data sheet
ESR (Equivalent Series Resistance):1.768 Ohms
Applications:General Purpose
Tolerance:±10%
Package / Case:Radial
Mounting Type:Through Hole
Packaging:Bulk
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:1µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Termination:PC Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Ratings:-
Email:info@shengyuic.com
Lead Spacing:0.787" (20.00mm)
Size / Dimension:0.886" L x 0.394" W (22.50mm x 10.00mm)
Series:MSR
Voltage Rating - DC:250V
Other Names:1572-1022
Capacitance:1µF
Voltage Rating - AC:160V
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C