Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0FLQ01.5T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0FLQ01.5T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0FLQ01.5T
| Part No | 0FLQ01.5T |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CRTRDGE 1.5A 500VAC/300VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | Transformer Protection |
|---|---|
| Package / Case: | 5AG, 10mm x 38.1mm |
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 10kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm) |
| Series: | POWR-GARD® FLQ |
| Class: | - |
| Voltage Rating - DC: | 300V |
| Other Names: | 0FLQ01.5T-ND F10026 FLQ 1-1/2A FLQ01.5 FLQ01.5T FLQ1-1/2A FLQ1.5 |
| Voltage Rating - AC: | 500V |
| Features: | - |
| Approvals: | CSA, UL |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 1.5A |
Introduce
We can supply 0FLQ01.5T , send us a request quote to request 0FLQ01.5T pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0FLQ01.5T.The price and lead time for 0FLQ01.5T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0FLQ01.5T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






