Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0FLQ001.T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0FLQ001.T with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0FLQ001.T
| Part No | 0FLQ001.T |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CARTRIDGE 1A 500VAC/300VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Applications: | Transformer Protection |
|---|---|
| Package / Case: | 5AG, 10mm x 38.1mm |
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 10kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm) |
| Series: | POWR-GARD® FLQ |
| Class: | - |
| Voltage Rating - DC: | 300V |
| Other Names: | 0FLQ001T F1043 FLQ 1A FLQ001 FLQ001.T FLQ001T FLQ1 |
| Voltage Rating - AC: | 500V |
| Features: | - |
| Approvals: | CSA, UL |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 1A |
Introduce
We can supply 0FLQ001.T , send us a request quote to request 0FLQ001.T pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0FLQ001.T.The price and lead time for 0FLQ001.T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0FLQ001.T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






