Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0FLQ001.HXR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0FLQ001.HXR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0FLQ001.HXR
| Part No | 0FLQ001.HXR |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE GLASS 1A 500VAC 5AG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5AG, 10mm x 38.1mm w/PC Pins |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Glass |
| DC Cold Resistance: | 0.7864 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 10kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm) |
| Color: | - |
| Series: | FLQ |
| Other Names: | FLQ 1A-R FLQ001.HXR |
| Voltage Rating - AC: | 500V |
| Approvals: | CSA, UL |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 1A |
Introduce
We can supply 0FLQ001.HXR , send us a request quote to request 0FLQ001.HXR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0FLQ001.HXR.The price and lead time for 0FLQ001.HXR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0FLQ001.HXR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






