Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 048712.5MXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 048712.5MXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
048712.5MXP
| Part No | 048712.5MXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERM 12.5A 420VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.0078 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200A AC, 300A DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 487 |
| Melting I²t: | 170 |
| Voltage Rating - DC: | 420V |
| Other Names: | 048712.5MXP-ND F6665 |
| Voltage Rating - AC: | 420V |
| Approvals: | TUV, UR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 12.5A |
Introduce
We can supply 048712.5MXP , send us a request quote to request 048712.5MXP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 048712.5MXP.The price and lead time for 048712.5MXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 048712.5MXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





