Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0487008.MXEP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0487008.MXEP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0487008.MXEP
| Part No | 0487008.MXEP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERM 8A 420VAC/VDC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.0134 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200A AC, 300A DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm) |
| Color: | - |
| Series: | 487 |
| Melting I²t: | 65 |
| Voltage Rating - DC: | 420V |
| Other Names: | 0487008.MXEP-ND F6658 |
| Voltage Rating - AC: | 420V |
| Approvals: | TUV, UR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 8A |
Introduce
We can supply 0487008.MXEP , send us a request quote to request 0487008.MXEP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0487008.MXEP.The price and lead time for 0487008.MXEP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0487008.MXEP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





