Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0487010.MXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0487010.MXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0487010.MXP
| Part No | 0487010.MXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERAMIC 10A 420VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Cartridge, Non-Standard |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.0093 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 200A AC, 300A DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 487 |
| Melting I²t: | 130 |
| Voltage Rating - DC: | 420V |
| Other Names: | 0487010.MXP-ND F6661 |
| Voltage Rating - AC: | 420V |
| Approvals: | TUV, UR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 10A |
Introduce
We can supply 0487010.MXP , send us a request quote to request 0487010.MXP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0487010.MXP.The price and lead time for 0487010.MXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0487010.MXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





