Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Z-15GD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy Z-15GD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
Z-15GD
| Part No | Z-15GD |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 20,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Pretravel: | 0.015" (0.4mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 250 ~ 350gf |
| Ingress Protection: | IP00 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 15A (AC), 6A (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.846" (21.5mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.062" (1.6mm) |
| Series: | Z |
| Release Force: | 114gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | Z-15GD-ND Z10573 Z15GD |
| Differential Travel: | 0.002" (0.05mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply Z-15GD , send us a request quote to request Z-15GD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number Z-15GD.The price and lead time for Z-15GD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part Z-15GD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






