Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy Z-15E-B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy Z-15E-B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
Z-15E-B
| Part No | Z-15E-B |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 300,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Electrical Life: | 100,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | 0.030" (0.8mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 625 ~ 800gf |
| Ingress Protection: | IP00 |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 15A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 0.625" (15.9mm) |
| Actuator Type: | Round (Pin Plunger) |
| Overtravel: | 0.005" (0.13mm) |
| Series: | Z |
| Release Force: | 114gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | Z-15E-B-ND Z10563 Z15EB |
| Differential Travel: | 0.005" (0.13mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply Z-15E-B , send us a request quote to request Z-15E-B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number Z-15E-B.The price and lead time for Z-15E-B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part Z-15E-B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






