Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy YS5675 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy YS5675 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
YS5675
| Part No | YS5675 |
|---|---|
| Manufacturer | Advanced Sensors / Amphenol |
| Description | PTC RESET FUSE 75V 60MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | PTC Resettable Fuse 75V 60mA Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.270" (6.86mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 190mA |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 60mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.250" (6.35mm) |
| Size / Dimension: | 0.270" Dia x 0.170" T (6.86mm x 4.32mm) |
| Series: | - |
| Type: | Ceramic |
| Other Names: | 235-1272 YS5675-ND YS5675I |
| Voltage - Max: | 75V |
| Resistance - 25°C (Typ): | 25 Ohms |
| Approvals: | - |
| Operating Temperature: | - |
Introduce
We can supply YS5675 , send us a request quote to request YS5675 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number YS5675.The price and lead time for YS5675 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part YS5675.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






