Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XZMEDGCBD56W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XZMEDGCBD56W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
XZMEDGCBD56W
| Part No | XZMEDGCBD56W |
|---|---|
| Manufacturer | SunLED |
| Description | LED RGB CLEAR 4SMD R/A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 4-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 1.00mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue |
| Viewing Angle: | 120° |
| Package / Case: | 4-SMD, No Lead |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Common Anode |
| Millicandela Rating: | 138mcd Red, 397mcd Green, 69mcd Blue |
| Wavelength - Dominant: | 624nm Red, 525nm Green, 465nm Blue |
| Detailed Description: | Red, Green, Blue (RGB) 624nm Red, 525nm Green, 465nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension: | 3.00mm L x 1.50mm W |
| Color: | Red, Green, Blue (RGB) |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Rectangle with Domed Top, 2.00mm x 1.00mm |
| Other Names: | 1497-1378-1 |
| Wavelength - Peak: | 632nm Red, 515nm Green, 460nm Blue |
Introduce
We can supply XZMEDGCBD56W , send us a request quote to request XZMEDGCBD56W pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XZMEDGCBD56W.The price and lead time for XZMEDGCBD56W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part XZMEDGCBD56W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





