Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy XZMECBDDG45S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy XZMECBDDG45S with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
XZMECBDDG45S
| Part No | XZMECBDDG45S |
|---|---|
| Manufacturer | SunLED |
| Description | LED RGB CLEAR 4PLCC SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Colorless |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 4-PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 2.10mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue |
| Viewing Angle: | 120° |
| Package / Case: | 4-PLCC |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Lens Transparency: | Clear |
| Configuration: | Common Anode |
| Millicandela Rating: | 218mcd Red, 497mcd Green, 98mcd Blue |
| Wavelength - Dominant: | 621nm Red, 525nm Green, 460nm Blue |
| Detailed Description: | Red, Green, Blue (RGB) 621nm Red, 525nm Green, 460nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue 4-PLCC |
| Size / Dimension: | 3.20mm L x 2.80mm W |
| Color: | Red, Green, Blue (RGB) |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Flat Top, 2.40mm |
| Other Names: | 1497-1185-2 |
| Wavelength - Peak: | 630nm Red, 515nm Green, 465nm Blue |
Introduce
We can supply XZMECBDDG45S , send us a request quote to request XZMECBDDG45S pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number XZMECBDDG45S.The price and lead time for XZMECBDDG45S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part XZMECBDDG45S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





