Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WS7A68R0J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WS7A68R0J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WS7A68R0J
| Part No | WS7A68R0J |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | RES 68 OHM 7W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 68 Ohms ±5% 7W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.335" Dia x 1.161" L (8.50mm x 29.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WS |
| Power (Watts): | 7W |
| Resistance: | 68 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WS7A68R0J , send us a request quote to request WS7A68R0J pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WS7A68R0J.The price and lead time for WS7A68R0J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WS7A68R0J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





