Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WS7A1500J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WS7A1500J with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WS7A1500J
| Part No | WS7A1500J |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | RES 150 OHM 7W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 150 Ohms ±5% 7W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.335" Dia x 1.161" L (8.50mm x 29.50mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WS |
| Power (Watts): | 7W |
| Resistance: | 150 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 200°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WS7A1500J , send us a request quote to request WS7A1500J pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WS7A1500J.The price and lead time for WS7A1500J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WS7A1500J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





