Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WP9294SEC/J3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WP9294SEC/J3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WP9294SEC/J3
| Part No | WP9294SEC/J3 |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED RED CLEAR 4.8MM ROUND T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Bulk |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 5mm Round |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 20mA |
| Internal Connection: | 640nm |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 4.85mm |
| Description: | LED RED CLEAR 4.8MM ROUND T/H |
| Polarization: | Radial |
| Features: | - |
| CCT (K): | 625nm |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 130° |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lens Transparency: | Colorless |
| Wavelength - Dominant: | Clear |
| Bulb: | Round with Domed Top, 4.80mm |
| Manufacturer Part Number: | WP9294SEC/J3 |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Red |
| Series: | - |
| Other Names: | 754-1564 WP9294SECJ3 |
| Wavelength - Peak: | 700mcd |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 2.2V |
| Expanded Description: | Red 625nm LED Indication - Discrete 2.2V Radial |
Introduce
We can supply WP9294SEC/J3 , send us a request quote to request WP9294SEC/J3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WP9294SEC/J3.The price and lead time for WP9294SEC/J3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WP9294SEC/J3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





