Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WP9294QBC/G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WP9294QBC/G with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WP9294QBC/G
| Part No | WP9294QBC/G |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED BLUE CLEAR 4.8MM ROUND T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Bulk |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | 5mm Round |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 20mA |
| Internal Connection: | 461nm |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 4.85mm |
| Description: | LED BLUE CLEAR 4.8MM ROUND T/H |
| Polarization: | Radial |
| Features: | - |
| CCT (K): | 465nm |
| MSCP (Mean Spherical Candle Power): | 60° |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lens Transparency: | Colorless |
| Wavelength - Dominant: | Clear |
| Bulb: | Round with Domed Top, 4.80mm |
| Manufacturer Part Number: | WP9294QBC/G |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Blue |
| Series: | - |
| Other Names: | 754-1563 WP9294QBCG |
| Wavelength - Peak: | 700mcd |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 3.3V |
| Expanded Description: | Blue 465nm LED Indication - Discrete 3.3V Radial |
Introduce
We can supply WP9294QBC/G , send us a request quote to request WP9294QBC/G pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WP9294QBC/G.The price and lead time for WP9294QBC/G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WP9294QBC/G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





