Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WP813GD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WP813GD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WP813GD
| Part No | WP813GD |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED GREEN DIFFUSED 10MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Green |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 10mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Height (Max): | 13.50mm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2.2V |
| Viewing Angle: | 30° |
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 60mcd |
| Wavelength - Dominant: | 568nm |
| Detailed Description: | Green 568nm LED Indication - Discrete 2.2V Radial |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Green |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 10.00mm |
| Other Names: | 754-1898 WP813GD-ND |
| Wavelength - Peak: | 565nm |
Introduce
We can supply WP813GD , send us a request quote to request WP813GD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WP813GD.The price and lead time for WP813GD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WP813GD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






