Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WP813ED with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WP813ED with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WP813ED
| Part No | WP813ED |
|---|---|
| Manufacturer | Kingbright |
| Description | LED ORANGE DIFFUSED 10MM T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lens Color: | Orange |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lens Transparency: | Diffused |
| Supplier Device Package: | 10mm |
| Configuration: | Standard |
| Millicandela Rating: | 80mcd |
| Wavelength - Dominant: | 617nm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Orange 617nm LED Indication - Discrete 2V Radial |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | - |
| Color: | Orange |
| Series: | - |
| Lens Style/Size: | Round with Domed Top, 10.00mm |
| Height (Max): | 13.50mm |
| Wavelength - Peak: | 627nm |
| Features: | - |
| Current - Test: | 20mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 2V |
| Viewing Angle: | 30° |
Introduce
We can supply WP813ED , send us a request quote to request WP813ED pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WP813ED.The price and lead time for WP813ED depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WP813ED.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





