Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WHC560FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WHC560FET with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WHC560FET
| Part No | WHC560FET |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 560 OHM 2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 560 Ohms ±1% 2W Through Hole Resistor Axial Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 34 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | WH |
| Power (Watts): | 2W |
| Other Names: | WHC560FETR WHC560FT WHC560FTR WHC560FTR-ND |
| Resistance: | 560 Ohms |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply WHC560FET , send us a request quote to request WHC560FET pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WHC560FET.The price and lead time for WHC560FET depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WHC560FET.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







