Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy WHC52 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy WHC52 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
WHC52
| Part No | WHC52 |
|---|---|
| Manufacturer | Apex Tool Group |
| Description | WHC-52 HOT AIR TIP 70-01-52 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Height: | - |
|---|---|
| Tip - Type: | Rework (Hot Air) |
| For Use With/Related Products: | WPA2, WSTA3 |
| Length: | 0.240" (6.10mm) |
| Diameter: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Temperature Range: | 482°F ~ 932°F (250°C ~ 500°C) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Tip - Chip Size: | - |
| Series: | Weller® |
| Width: | 0.193" (4.91mm) |
| Tip - Shape: | Nozzle |
Introduce
We can supply WHC52 , send us a request quote to request WHC52 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number WHC52.The price and lead time for WHC52 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part WHC52.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






