Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPDS5100H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy UPDS5100H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
UPDS5100H
| Part No | UPDS5100H |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V 5A POWERDI5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | PowerDI™ 5 |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | PowerDI™ 5 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 100V 5A Surface Mount PowerDI™ 5 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 710mV @ 5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 10µA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Base Part Number: | UPDS5100 |
| Other Names: | UPDS5100HCT UPDS5100HE3CT UPDS5100HE3CT-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 5A |
Introduce
We can supply UPDS5100H , send us a request quote to request UPDS5100H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number UPDS5100H.The price and lead time for UPDS5100H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part UPDS5100H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





