Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TWW10J10RE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TWW10J10RE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TWW10J10RE
| Part No | TWW10J10RE |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES 10 OHM 10W 5% RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | Radial Lead |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 10 Ohms ±5% 10W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±400ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 2.008" (51.00mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | TWW |
| Power (Watts): | 10W |
| Other Names: | OHTWW10J10RE OHTWW10J10RE-ND |
| Resistance: | 10 Ohms |
| Features: | Flame Proof, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 275°C |
| Composition: | Wirewound |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply TWW10J10RE , send us a request quote to request TWW10J10RE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TWW10J10RE.The price and lead time for TWW10J10RE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TWW10J10RE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





