Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TW-E41-T2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TW-E41-T2 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TW-E41-T2
| Part No | TW-E41-T2 |
|---|---|
| Manufacturer | Twin Industries |
| Description | BREADBOARD ASSEMBLY 6.90X5.70" |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Number of Terminal Strips: | 3 |
|---|---|
| Number of Distribution Buses: | 5 |
| Number of 5-Tie Point Terminals: | 378 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Solderless Breadboard Assembly (On Frame) 6.90" x 5.70" (175.3mm x 144.8mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 6.90" x 5.70" (175.3mm x 144.8mm) |
| Series: | - |
| Number of Tie Points (Total): | 2390 |
| Includes: | 140 Piece Wire Kit, Terminal Blocks |
| Type: | Assembly (On Frame) |
| Other Names: | 438-1140 |
| Wire Gauge: | - |
Introduce
We can supply TW-E41-T2 , send us a request quote to request TW-E41-T2 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TW-E41-T2.The price and lead time for TW-E41-T2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TW-E41-T2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





