Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TW-E41-102B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TW-E41-102B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TW-E41-102B
| Part No | TW-E41-102B |
|---|---|
| Manufacturer | Twin Industries |
| Description | BREADBOARD ASSEM 6.5X2.14" 70PC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Number of Terminal Strips: | 1 |
|---|---|
| Number of Distribution Buses: | 2 |
| Number of 5-Tie Point Terminals: | 126 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Solderless Breadboard Assembly (On Frame) 6.50" x 2.14" (165.1mm x 54.4mm) |
| Number of Binding Posts: | 3 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 6.50" x 2.14" (165.1mm x 54.4mm) |
| Series: | - |
| Number of Tie Points (Total): | 830 |
| Includes: | 70 Piece Wire Kit |
| Type: | Assembly (On Frame) |
| Other Names: | 438-1047 TWE41102B |
| Wire Gauge: | 22 AWG |
Introduce
We can supply TW-E41-102B , send us a request quote to request TW-E41-102B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TW-E41-102B.The price and lead time for TW-E41-102B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TW-E41-102B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





