Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TS01WQE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TS01WQE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TS01WQE
| Part No | TS01WQE |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 60,000 Cycles |
| Termination Style: | Wire Wrap |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Current Rating: | 3A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Through Hole |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 3.10mm |
| Series: | TS |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Other Names: | *TS01WQE CKN11386 TS01WQE-ND |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Switch Travel: | 3.05mm |
| Contact Finish: | Silver |
Introduce
We can supply TS01WQE , send us a request quote to request TS01WQE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TS01WQE.The price and lead time for TS01WQE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TS01WQE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






