Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TS01AGE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TS01AGE with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TS01AGE
| Part No | TS01AGE |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SLIDE SPDT 3A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-On |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 60,000 Cycles |
| Termination Style: | PC Pin |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Actuator Material: | Polyamide (PA), Nylon |
| Features: | Epoxy Sealed Terminals |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Contact Material: | Silver (Ag) |
| Current Rating: | 3A (AC/DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | Slide Switch SPDT Through Hole, Right Angle |
| Actuator Type: | Standard |
| Contact Timing: | Not Specified |
| Actuator Length: | 3.10mm |
| Series: | TS |
| Voltage Rating - DC: | 28V |
| Other Names: | *TS01AGE CKN10997 TS01AGE-ND |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Switch Travel: | 3.05mm |
| Contact Finish: | Gold |
Introduce
We can supply TS01AGE , send us a request quote to request TS01AGE pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TS01AGE.The price and lead time for TS01AGE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TS01AGE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






