Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TFCJH8ST1340C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TFCJH8ST1340C with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
TFCJH8ST1340C
| Part No | TFCJH8ST1340C |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 277V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | 0.812" (20.6mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Lever, Simulated Roller |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | 300,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Overtravel: | 0.065" (1.7mm) |
| Pretravel: | 0.100" (2.5mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | TF |
| Release Force: | 10gf |
| Operating Force: | 85gf |
| Differential Travel: | 0.030" (0.76mm) |
| Ingress Protection: | - |
| Voltage Rating - AC: | 277V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 5A (AC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply TFCJH8ST1340C , send us a request quote to request TFCJH8ST1340C pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TFCJH8ST1340C.The price and lead time for TFCJH8ST1340C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part TFCJH8ST1340C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for TFCJH8ST1340C
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
TFCJF5SA1040Y | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5SA104AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5SA104AW | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5SA104AY | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5SA1540C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5SP0040C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5SP0040W | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5SP004AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5SP004AW | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5ST1040C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5ST1040Y | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5ST1440C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5ST1440Y | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5ST144AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5ST144AW | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5ST1540Y | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5ST2540C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5ST2540Y | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5VP0040C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
![]() |
TFCJF5VP004AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V | RFQ >> |
| TFCJF5VT2540Y | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 1A 125V | RFQ >> | |
![]() |
TFCJH8SP0040C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJH8SP004AY | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJH8ST1340C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA1040C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA104AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA105AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA1540C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA1540W | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA1540Y | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA154AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA155AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA2540C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA2540W | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SA254AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SP0040C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SP0040W | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6SP0040Y | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 277V | RFQ >> |
| TFCJJ6SP004AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> | |
![]() |
TFCJJ6ST1440C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6ST1540C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6ST1540W | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NC 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6ST1540Y | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6ST154AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6ST155AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6ST1640C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6ST164AC | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6ST1840C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6ST184AY | C&K | SWITCH SNAP ACT SPST-NO 15A 277V | RFQ >> |
![]() |
TFCJJ6ST2340C | C&K | SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 277V | RFQ >> |





