Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SS1H9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SS1H9 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SS1H9
| Part No | SS1H9 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 90V 1A DO214AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 90V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 770mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 90V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 90V |
| Base Part Number: | SS1H9 |
| Other Names: | SS1H9/T |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply SS1H9 , send us a request quote to request SS1H9 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SS1H9.The price and lead time for SS1H9 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SS1H9.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






