Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SS1H4LS RVG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SS1H4LS RVG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SS1H4LS RVG
| Part No | SS1H4LS RVG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 1A SOD123HE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-123H |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Supplier Device Package: | SOD-123HE |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount SOD-123HE |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 650mV @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Other Names: | SS1H4LS RVGDKR SS1H4LS RVGDKR-ND SS1H4LSRVGDKR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
Introduce
We can supply SS1H4LS RVG , send us a request quote to request SS1H4LS RVG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SS1H4LS RVG.The price and lead time for SS1H4LS RVG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SS1H4LS RVG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






