Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRU8045A-101Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SRU8045A-101Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SRU8045A-101Y
| Part No | SRU8045A-101Y |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 100UH 1A 500 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±30% |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 100µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.189" (4.80mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 3MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 500 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 1A |
| Current - Saturation: | 920mA |
| Package / Case: | 4-SMD |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 100µH Shielded Wirewound Inductor 1A 500 mOhm Max 4-SMD |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Series: | SRU8045A |
| Q @ Freq: | 20 @ 796kHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | SRU8045A-101YTR |
Introduce
We can supply SRU8045A-101Y , send us a request quote to request SRU8045A-101Y pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SRU8045A-101Y.The price and lead time for SRU8045A-101Y depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SRU8045A-101Y.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for SRU8045A-101Y
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| SRU8028-100Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 2.6A 45 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028-101Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 100UH 750MA 390 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8028-120Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 12UH 2.2A 76 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028-150Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 2A 66 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028-1R0Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 7A 10.1 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028-220Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 1.6A 106 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028-2R5Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.5UH 4.5A 13.6 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8028-330Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 33UH 1.3A 147 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028-3R3Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 3.6A 17.5 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8028-470Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 47UH 1.2A 177 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028-4R7Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 3.7A 20 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028-680Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 68UH 850MA 317 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8028-6R8Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 2.8A 34 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028-8R2Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 8.2UH 2.6A 54 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028A-100Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 2.6A 57 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028A-101Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 100UH 750MA 500 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8028A-150Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 2A 85 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028A-220Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 1.6A 130 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028A-2R5Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.5UH 4.5A 18 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028A-330Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 33UH 1.3A 185 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028A-3R3Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 3.6A 23 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028A-470Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 47UH 1.2A 230 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028A-4R7Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 3.7A 26 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8028A-680Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 68UH 850MA 390 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8028A-6R8Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 2.8A 45 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-100Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 3.5A 30 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-101Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 100UH 1A 287 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-120Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 12UH 2.8A 39 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-150Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 2.7A 46 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-180Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 18UH 2.3A 62 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-220Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 2.2A 72.5 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8043-270Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 27UH 1.8A 84 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-2R2Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 5.4A 11.2 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8043-330Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 33UH 1.7A 100 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-3R9Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.9UH 4.8A 14.6 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8043-470Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 47UH 1.5A 120 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-4R7Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 4.6A 17 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-680Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 68UH 1.2A 192 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8043-6R8Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 3.8A 22.4 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8045A-100Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 3.5A 48 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8045A-101Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 100UH 1A 500 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8045A-220Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 2.25A 122 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8045A-330Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 33UH 2A 150 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8045A-3R5Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.5UH 5A 25 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRU8045A-470Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 47UH 1.45A 270 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8045A-4R7Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 4.6A 27.5 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8045A-680Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 68UH 1.25A 400 MOHM | RFQ >> | |
| SRU8045A-6R2Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.2UH 4.2A 36 MOHM SMD | RFQ >> |





