Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRU8028-4R7Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SRU8028-4R7Y with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SRU8028-4R7Y
| Part No | SRU8028-4R7Y |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 4.7UH 3.7A 20 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±30% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 4.7µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.122" (3.10mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 50MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 20 mOhm |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 3.7A |
| Current - Saturation: | 3.2A |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 4.7µH Shielded Wirewound Inductor 3.7A 20 mOhm Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm) |
| Series: | SRU8028 |
| Q @ Freq: | 15 @ 7.96MHz |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | SRU8028-4R7YTR SRU80284R7Y |
Introduce
We can supply SRU8028-4R7Y , send us a request quote to request SRU8028-4R7Y pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SRU8028-4R7Y.The price and lead time for SRU8028-4R7Y depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SRU8028-4R7Y.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





