Buy SRP7030-4R7M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SRP7030-4R7M
Part No SRP7030-4R7M
Manufacturer Bourns, Inc.
Description FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD
Data sheet
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance:4.7µH
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)
Frequency - Self Resonant:-
Email:info@shengyuic.com
DC Resistance (DCR):40 mOhm Max
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Current Rating:5.5A
Current - Saturation:6.5A
Package / Case:Nonstandard
Material - Core:Iron
Mounting Type:Surface Mount
Packaging:Tape & Reel (TR)
Detailed Description:4.7µH Shielded Wirewound Inductor 5.5A 40 mOhm Max Nonstandard
Inductance Frequency - Test:100kHz
Shielding:Shielded
Ratings:-
Size / Dimension:0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)