Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SRP7030-1R0M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SRP7030-1R0M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SRP7030-1R0M
| Part No | SRP7030-1R0M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 1µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.126" (3.20mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 10 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Current Rating: | 11A |
| Current - Saturation: | 15A |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Iron |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 1µH Shielded Wirewound Inductor 11A 10 mOhm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Shielding: | Shielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm) |
| Series: | SRP7030 |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Wirewound |
| Other Names: | SRP7030-1R0M-ND SRP7030-1R0MTR SRP70301R0M |
Introduce
We can supply SRP7030-1R0M , send us a request quote to request SRP7030-1R0M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SRP7030-1R0M.The price and lead time for SRP7030-1R0M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SRP7030-1R0M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for SRP7030-1R0M
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| SRP7028A-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 3.5A 85 MOHM SMD | RFQ >> | |
![]() |
SRP7028A-150M | Bourns, Inc. | FIXED IND 15UH 3A 123 MOHM SMD | RFQ >> |
| SRP7028A-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-1R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.8UH 8.5A 17 MOHM SMD | RFQ >> | |
![]() |
SRP7028A-220M | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH 2A 190 MOHM SMD | RFQ >> |
| SRP7028A-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-2R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.5UH 7A 22 MOHM SMD | RFQ >> | |
![]() |
SRP7028A-330M | Bourns, Inc. | FIXED IND 33UH 2A 240 MOHM SMD | RFQ >> |
| SRP7028A-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 6A 30 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-4R7M | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-5R6M | Bourns, Inc. | FIXED IND 5.6UH 5A 48 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-6R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-8R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 8.2UH 4A 68 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-R10M | Bourns, Inc. | FIXED IND 100NH 32.5A 1.7 MOHM | RFQ >> | |
| SRP7028A-R15Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 150NH 27A 1.9 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-R22Y | Bourns, Inc. | FIXED IND 220NH 23A 2.8 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-R33M | Bourns, Inc. | FIXED IND 330NH 20A 3.9 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-R47M | Bourns, Inc. | FIXED IND 470NH 17.5A 4.2 MOHM | RFQ >> | |
| SRP7028A-R56M | Bourns, Inc. | FIXED IND 560NH 16.5A 5 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7028A-R68M | Bourns, Inc. | FIXED IND 680NH 15.5A 5.5 MOHM | RFQ >> | |
| SRP7028A-R75M | Bourns, Inc. | FIXED IND 750NH 14.5A 6.6 MOHM | RFQ >> | |
| SRP7028A-R82M | Bourns, Inc. | FIXED IND 820NH 13A 8 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-100FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 3.5A 60 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-100M | Bourns, Inc. | FIXED IND 10UH 3A 85 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-1R0FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 11A 7 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-1R0M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-1R1FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.1UH 11A 7 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-1R5FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 10A 10 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-1R5M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-1R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 1.8UH 8.5A 17 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-220M | Bourns, Inc. | FIXED IND 22UH SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-2R2FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 7A 20 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-2R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 2.2UH 8A 20 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-3R3FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 7A 24 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-3R3M | Bourns, Inc. | FIXED IND 3.3UH 6A 30 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-4R7FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 5A 35 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-4R7M | Bourns, Inc. | FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-5R6FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 5.6UH 5A 45 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-6R2FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.2UH SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-6R8FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 4.5A 50 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-6R8M | Bourns, Inc. | FIXED IND 6.8UH 4.5A 60 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-8R2FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 8.2UH 4.5A 54 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-8R2M | Bourns, Inc. | FIXED IND 8.2UH 4A 68 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-R10FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 100NH 32A 1.7 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-R10M | Bourns, Inc. | FIXED IND 100NH 32.5A 1.7 MOHM | RFQ >> | |
| SRP7030-R15FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 150NH 28A 1.99 MOHM | RFQ >> | |
| SRP7030-R15M | Bourns, Inc. | FIXED IND 150NH 26A 2.5 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-R20FM | Bourns, Inc. | FIXED IND 200NH 23A 2.4 MOHM SMD | RFQ >> | |
| SRP7030-R20M | Bourns, Inc. | FIXED IND 200NH 24A 3 MOHM SMD | RFQ >> |






