Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SN221M063ST with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SN221M063ST with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SN221M063ST
| Part No | SN221M063ST |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 720 mOhm @ 120Hz |
|---|---|
| Applications: | General Purpose |
| Tolerance: | ±20% |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 220µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 720 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 660mA @ 120Hz |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| Voltage - Rated: | 63V |
| Ratings: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Series: | SN |
| Capacitance: | 220µF |
| Polarization: | Bi-Polar |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply SN221M063ST , send us a request quote to request SN221M063ST pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SN221M063ST.The price and lead time for SN221M063ST depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SN221M063ST.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






