Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLT-300 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLT-300 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SLT-300
| Part No | SLT-300 |
|---|---|
| Manufacturer | Bel |
| Description | XFRMR LAMINATED 300VA CHAS MOUNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Secondary (Full Load): | 120V |
|---|---|
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Secondary Winding(s): | Single |
| Primary Winding(s): | Single |
| Current - Output (Max): | 2.5A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Power - Max: | 300 VA |
| Voltage - Isolation: | 4000Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Weight: | 7 lbs (3.2kg) |
| Height - Seated (Max): | 95.30mm |
| Center Tap: | Yes |
| Voltage - Primary: | 277V |
| Termination Style: | Terminal Block |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 106.68mm L x 103.51mm W |
| Series: | SLT |
| Type: | Laminated Core |
| Other Names: | 595-1814 SLT-300-ND |
Introduce
We can supply SLT-300 , send us a request quote to request SLT-300 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLT-300.The price and lead time for SLT-300 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SLT-300.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







