Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDT06S60 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SDT06S60 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SDT06S60
| Part No | SDT06S60 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | DIODE SCHOTTKY 600V 6A TO220-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Silicon Carbide Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | PG-TO220-2-2 |
| Speed: | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Silicon Carbide Schottky 600V 6A (DC) Through Hole PG-TO220-2-2 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.7V @ 6A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 300pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | CoolSiC™ |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | SDT06S60IN SDT06S60X SDT06S60XK SDT06S60XTIN SDT06S60XTIN-ND SP000013823 |
| Current - Average Rectified (Io): | 6A (DC) |
| Reverse Recovery Time (trr): | 0ns |
Introduce
We can supply SDT06S60 , send us a request quote to request SDT06S60 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SDT06S60.The price and lead time for SDT06S60 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SDT06S60.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





