Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDT001 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SDT001 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SDT001
| Part No | SDT001 |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | SWITCH DETECTOR SPDT 1MA 5V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Surface Mount |
|---|---|
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Angled Toggle (Detector) |
| Switch Function: | Mom-Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Overtravel: | - |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | SDT |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | 30gf |
| Voltage Rating - DC: | 5V |
| Other Names: | *SDT001 CKN9489CT |
| Differential Travel: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 1mA (DC) |
| Circuit: | SPDT |
Introduce
We can supply SDT001 , send us a request quote to request SDT001 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SDT001.The price and lead time for SDT001 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SDT001.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





