Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDR7030-3R5M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SDR7030-3R5M with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SDR7030-3R5M
| Part No | SDR7030-3R5M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | FIXED IND 3.5UH 2.2A 38 MOHM SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 3.5µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.130" (3.30mm) |
| Frequency - Self Resonant: | 59MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 38 mOhm Max |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2.2A |
| Current - Saturation: | 2.6A |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Material - Core: | Ferrite |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | 3.5µH Unshielded Wirewound Inductor 2.2A 38 mOhm Max Nonstandard |
| Inductance Frequency - Test: | 100kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm) |
| Series: | SDR7030 |
| Q @ Freq: | 17 @ 7.96MHz |
| Type: | Wirewound |
Introduce
We can supply SDR7030-3R5M , send us a request quote to request SDR7030-3R5M pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SDR7030-3R5M.The price and lead time for SDR7030-3R5M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SDR7030-3R5M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





