Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SCL-3/16-8-STK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SCL-3/16-8-STK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SCL-3/16-8-STK
| Part No | SCL-3/16-8-STK |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | HEAT SHRINK TUBING |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Length: | 4.00' (1.22m) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.187" (4.75mm) 3 to 1 Gray 4.00' (1.22m) |
| Shrinkage Ratio: | 3 to 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Shrink Temperature: | 125°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Gray |
| Series: | SCL |
| Type: | Tubing, Semi Rigid |
| Recovered Wall Thickness: | 0.043" (1.09mm) |
| Other Names: | 5500022012 5500022012-ND |
| Material: | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.060" (1.52mm) |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.187" (4.75mm) |
| Features: | Abrasion Resistant, Encapsulant Lined, Flex Resistant, Moisture Resistant, Splash Resistant, Strain Resistant, Vibration Resist |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 110°C |
Introduce
We can supply SCL-3/16-8-STK , send us a request quote to request SCL-3/16-8-STK pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SCL-3/16-8-STK.The price and lead time for SCL-3/16-8-STK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SCL-3/16-8-STK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






