Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SCL-1/2-2-STK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SCL-1/2-2-STK with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SCL-1/2-2-STK
| Part No | SCL-1/2-2-STK |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | HEAT SHRINK TUBING |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Length: | 4.00' (1.22m) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.500" (12.70mm) 3 to 1 Red 4.00' (1.22m) |
| Shrinkage Ratio: | 3 to 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Shrink Temperature: | 125°C |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Red |
| Series: | SCL |
| Type: | Tubing, Semi Rigid |
| Recovered Wall Thickness: | 0.055" (1.40mm) |
| Other Names: | 5500852001 |
| Material: | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Inner Diameter - Recovered: | 0.195" (4.95mm) |
| Inner Diameter - Supplied: | 0.500" (12.70mm) |
| Features: | Abrasion Resistant, Encapsulant Lined, Flex Resistant, Moisture Resistant, Splash Resistant, Strain Resistant, Vibration Resist |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 110°C |
Introduce
We can supply SCL-1/2-2-STK , send us a request quote to request SCL-1/2-2-STK pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SCL-1/2-2-STK.The price and lead time for SCL-1/2-2-STK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SCL-1/2-2-STK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






