Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBR02U100LP-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SBR02U100LP-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SBR02U100LP-7
| Part No | SBR02U100LP-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE SBR 100V 250MA 2DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 0402 (1006 Metric) |
|---|---|
| Diode Type: | Super Barrier |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | X1-DFN1006-2 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Super Barrier 100V 250mA Surface Mount X1-DFN1006-2 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 800mV @ 200mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 75V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | SBR® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Base Part Number: | SBR02U100 |
| Other Names: | SBR02U100LPDICT |
| Current - Average Rectified (Io): | 250mA |
Introduce
We can supply SBR02U100LP-7 , send us a request quote to request SBR02U100LP-7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBR02U100LP-7.The price and lead time for SBR02U100LP-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SBR02U100LP-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






