Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SBR0220LP-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SBR0220LP-7 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SBR0220LP-7
| Part No | SBR0220LP-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Description | DIODE SBR 20V 200MA 2DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Breakdown: | X1-DFN1006-2 |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Super Barrier |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 200mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 480mV @ 200mA |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SBR0220LP-7 |
| Diode Configuration: | 50µA @ 20V |
| Resistance @ If, F: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 20V |
| Capacitance @ Vr, F: | -65°C ~ 150°C |
| Series: | SBR® |
| Other Names: | SBR0220LP7 SBR0220LPDITR |
| Description: | DIODE SBR 20V 200MA 2DFN |
| Polarization: | 2-UFDFN |
| Reverse Recovery Time (trr): | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Expanded Description: | Diode Super Barrier 20V 200mA Surface Mount X1-DFN1006-2 |
Introduce
We can supply SBR0220LP-7 , send us a request quote to request SBR0220LP-7 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBR0220LP-7.The price and lead time for SBR0220LP-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SBR0220LP-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






