Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SB20150TA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SB20150TA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
SB20150TA
| Part No | SB20150TA |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | DIODE SCHOTTKY 150V 20A DO201AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-201AD, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-201AD |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 150V 20A Through Hole DO-201AD |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.05V @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 150V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -50°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 150V |
| Other Names: | SB20150TRSMC SB20150TRSMC-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 20A |
Introduce
We can supply SB20150TA , send us a request quote to request SB20150TA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SB20150TA.The price and lead time for SB20150TA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part SB20150TA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





