Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RURD620CCS9A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RURD620CCS9A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RURD620CCS9A
| Part No | RURD620CCS9A |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY GP 200V 6A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | TO-252AA |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 6A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 6A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 6A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Base Part Number: | RURD620CC |
| Other Names: | RURD620CCS9A-ND RURD620CCS9ATR |
| Reverse Recovery Time (trr): | 30ns |
Introduce
We can supply RURD620CCS9A , send us a request quote to request RURD620CCS9A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RURD620CCS9A.The price and lead time for RURD620CCS9A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RURD620CCS9A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






