Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RURD620CC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RURD620CC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RURD620CC
| Part No | RURD620CC |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE UFAST DL 200V 6A TO-251AA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-251AA |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 6A Through Hole TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 6A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 6A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Base Part Number: | RURD620CC |
| Reverse Recovery Time (trr): | 30ns |
Introduce
We can supply RURD620CC , send us a request quote to request RURD620CC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RURD620CC.The price and lead time for RURD620CC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RURD620CC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






