Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUE135 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUE135 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RUE135
| Part No | RUE135 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 1.35A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.35A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Time to Trip: | 7.3s |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 2.7A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.35A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Current - Max: | 40A |
| Size / Dimension: | 0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch® |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 130 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Voltage - Max: | 30V |
| Approvals: | CSA, TUV, UR |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 40 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply RUE135 , send us a request quote to request RUE135 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUE135.The price and lead time for RUE135 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RUE135.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





