Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUE110 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RUE110 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
RUE110
| Part No | RUE110 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 30V 1.1A RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Radial, Disc |
|---|---|
| Thickness (Max): | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.1A Ih Through Hole Radial, Disc |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Time to Trip: | 6.6s |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Ratings: | - |
| Current - Trip (It): | 2.2A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.1A |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Lead Spacing: | 0.201" (5.10mm) |
| Current - Max: | 40A |
| Size / Dimension: | 0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm) |
| Series: | PolySwitch® |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 170 mOhms |
| Type: | Polymeric |
| Voltage - Max: | 30V |
| Approvals: | CSA, TUV, UR |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 50 mOhms |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
Introduce
We can supply RUE110 , send us a request quote to request RUE110 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RUE110.The price and lead time for RUE110 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part RUE110.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





